Vodní elektrárna Vranov E.ON

Právě vodní elektrárně v hrázi Vranovské přehrady vděčíme každý rok za cca 24 gigawattů "zelené elektřiny", kterou společnost E.ON dodává svým zákazníkům. S elektrárnou i s principem ekologické výroby energie se můžete seznámit na následujících řádcích, ale můžete se přijít také osobně podívat dovnitř a seznámit se s jejím provozem během komentovaných exkurzí. Společnost E.ON je zde provozuje zcela zdarma a jedinou podmínkou je předchozí rezervace termínu na portálu: https://e-on.reservio.com/.

Provádět Vás budou zkušení pracovníci Návštěvnického centra a uvidíte třeba starý velín, ze kterého se celá elektrárna kdysi řídila. Prohlídky probíhají po celou sezónu od 25. 5. do 30. 9. 2024, a to vždy v úterý, čtvrtek a sobotu v čase od 9 do 13 hod. Trvají cca 1 hodinu. Maximální kapacita prohlídky je 25 osob. Součástí je videoprojekce o historii elektrárny a výstava fotografií, které zachycují průběh stavby elektrárny až po současnost, přímo ve strojovně generátoru. 

Díky aktivní spolupráci E.ON na programu oslav 90. výročí Vranovské přehrady se můžete na řadě míst vyřádit na atrakcích určených nejen dětem. Těšit se můžete na skákací hrady, nafukovací arénu pro autíčka a elektromodely autíček (tato atrakce je závislá na počasí) či dětský koutek.

Společnost E.ON také věnovala jednu z hlavních cen do velké Soutěže o dovolenou se zážitky na Vranovské přehradě – Let horkovzdušným balónem v hodnotě 20.000 Kč!

Abyste se soutěže mohli zúčastnit, musíte do svého Vranovského turistického pasu nasbírat minimálně 9 razítek z různých míst podél Vranovské přehrady a jedním z nich je právě Vodní elektrárna Vranov. Razítko Vám vydá průvodce při komentovaných prohlídkách. To zdejší bude mít číslo 1.

Lákavou novinkou z dílny společnosti E.ON je projekt TURISTIKA BEZE STOP – seriál výletů zaměřených na "udržitelnou turistiku" v České republice. Jeden z nich je věnován právě Vranovsku a Vodní elektrárně Vranov. Potěší Vás jistě i informace, že na filmovém zpracování jednotlivých výletů se podílí internetová televize DVTV, v jejíž nabídce seriál cestopisných výletů najdete. Díl věnovaný Vranovsku si můžete přehrát zde: https://www.dvtv.cz/videos/tr8QuLc3wAyc0hvJAlpo. A to není zdaleka vše. Nadšenci výletní hry s mobilem si mohou odlovit kešku „GCANVG7 Vydra ricni“ v aplikaci Geocashing nebo si projít celou trasu s virtuální hrou v aplikaci Geofun a dozvědět se mnoho zajímavých informací https://www.geofun.cz/ve-stinu-vranovskeho-hradu.


A nyní zpět k vodní elektrárně. Jak vlastně funguje?

Využití energie vody má u nás dlouholetou tradici. Mlýny, pily a hamry dříve sloužily k nejrůznějším lidským činnostem. Od poloviny 20. století využíváme vodní energii hlavně k ekologicky šetrné výrobě elektřiny. Vodní elektrárna se skládá ze stavební části (jez, náhon, přehrada) a technologické části (turbína a generátor). Při své práci využívá energii proudící vody. Ta pohání lopatky turbíny, která je spojená s generátorem. Generátor pak vyrábí elektřinu. Aby všechno fungovalo tak, jak má, je potřeba vybrat pro vodní elektrárnu správné místo s vhodným průtokem. A právě takovým údolí řeky Dyje na Vranovsku bezesporu je.


Historie vodní elektrárny a Vranovské přehrady v datech:

  • 1912 Společnost Podyjské závody začíná řešit projekt na využití vodní síly. Řešením má být postavení přehrady.
  • 1914 Podyjské závody dostaly povolení k výrobě elektřiny pomocí vody. Koncese byla na 90 let.
  • 1918 Stavbu přehrady zaplatil stát se společností Západomoravské elektrárny.
  • 1929 Stavby se ujala Českomoravská stavební společnost, společnost Lanna a Pittel und Brausewetter.
  • 1933 Zemský úřad v Brně vydal stavební povolení pro vodní elektrárnu.
  • 1934 Vodní hladina se ustálila na 331,45 m n. m.
  • 1935 Vodní hladina dosáhla 348,45 m n. m.
  • 1938 Po II. světové válce došlo ke znárodnění a elektrárnu od té doby vlastnil stát.
  • 1948 Došlo k instalaci a zprovoznění i třetího soustrojí TG1.
  • 1949–1950 Na konci 40. let vznikla transformovna 110/6,3 kV.
  • 1993–1998 Během 90. let prošla rozvodná část elektrárny rekonstrukcí a modernizací.
  • 1999–2003 Na přelomu tisíciletí se všechna tři soustrojí dočkala generální opravy.
  • 2000–2003 I budovy si zaslouží péči. Jejich opravy probíhaly tři roky.
  • 2009–2012 Rovněž tři roky trvala stavba malé vodní elektrárny Vranov 2 a 3.


Vodní elektrárnu Vranov nad Dyjí provozuje společnost E.ON Energy Solutions, s. r. o., která je 100% dceřiná společnost E.ON Energie. Zaměřuje se na komplexní energetická řešení pro velké firmy, města a obce. Má dlouholeté zkušenosti v oblastech e-mobility, osvětlení, fotovoltaiky, kogeneračních jednotek i HVAC – BEMS. Provozuje také vlastní vodní i fotovoltaické elektrárny a tepelná hospodářství. Součástí E.ON Energy Solutions je Teplárna Mydlovary, kde vyrábí elektřinu i teplo ze zemního plynu a biomasy. 

Společnost E.ON Energie v České republice dodává elektřinu a plyn více než 1,4 milionu zákazníků. Zásobuje energiemi domácnosti, firmy i obce a je jedním z největších dodavatelů na tuzemském trhu. Celá čtvrtina elektřiny, kterou nakupuje, navíc pochází z obnovitelných zdrojů. Kromě energií zákazníkům nabízí i chytrá a úsporná řešení, jako jsou fotovoltaika, tepelná technika nebo elektromobilita. 

Více informací o společnosti E.ON najdete ZDE. 

«
»

Věříme, že Vás projekt 90 let Vodní nádrže Vranov příjemně překvapí a nabízený program potěší.

Přejeme Vám krásné chvíle a parádní zážitky v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí.

V oblasti, kterou stojí za to objevovat i obdivovat!