Bílý visutý most přes Švýcarskou zátoku je nejen symbolem Vranovské přehrady, ale i technickou památkou oceňovanou architekty i v zahraničí. Byl postaven roku 1993 a nahradil tak původní lodní přívoz od přehradní hráze. Přívoz sice zprvu pár let zahálel "odložen" pod mostem, ale pak se díky podnikatelskému záměru proměnil v originální hudební bar na vodě jménem Pařník. Jeho stálé kotviště je dnes u Vranovské pláže, která patří k TOP koupacím místům Znojemska. A právě zvýšený zájem o tuto rekreační oblast vedl k budování visutého mostu pro pěší. Od počátku 90. let 20. století se zde totiž výrazně rozšířila a zmodernizovala nabídka ubytovacích, stravovacích i sportovních služeb.
Autory projektu byl tým architektů vedený Jiřím Stráským (+ I. Hustý a J. Jordán) z Projektového střediska Brno. Stavbu pak provedly Dopravní stavby Olomouc. Most s nosností 403,2 tuny je celkově 252 m dlouhý a jeho dva nosné pylony na okrajích dosahují výšky 28 m. Celou mostovku pak drží 2x108 ocelových lan o průměru 15,5 mm. Mostovka se nachází ve výšce 6,5 až 9,7 m nad vodní hladinou, a milovníci adrenalinu si z ní mohou skočit "big swing", který zde v sezóně pravidelně nabízí agentura Bakchus Aktivity.
Elegantní most a jeho technické řešení vzbudilo zájem odborné veřejnosti hned po svém vzniku. Ve Washingtonu získala v roce 1994 jedinečná konstrukce jak významné ocenění v odborné architektonické soutěži, tak přezdívku "Vranovský Golden Gate" (díky podobnosti se známým mostem v San Franciscu).
Lávka je sice určena jen pro pěší (a i cyklisté by po ní měli svá kola pouze vést), ale výjimečně slouží i k průjezdu sanitky, policie či hasičů. Pro pohyb chodců je výrazně naddimenzovaná, právě s ohledem na využitelnost pro záchranné složky. Zátěžové testy v roce 1993 probíhaly tak, že na ni postupně najelo 12 nákladních vozů Tatra. Dnes po ní v letní sezóně smí jezdit pouze vyhlídkový Vranovský turistický vláček, který spojuje Vranovskou pláž, přehradní hráz s veřejnosti přístupnou vodní elektrárnou, městečko Vranov nad Dyjí i barokní Vranovský zámek nad ním, a zajíždí až k rodinnému zábavnímu areálu v přírodě jménem V´RUN OFF´ Park.
V roce 2018 do jednoho s nosných pylonů mostu udeřil blesk, který vážně narušil statiku stavby. Urychlil tak už dlouho před tím plánovanou rekonstrukci celého mostu. Městys Štítary, do jehož majetku Bílá lávka patří, sháněl před tím peníze na opravu už téměř 8 let. Díky havarijnímu stavu nakonec většinu z téměř 20 milionů korun uhradil Jihomoravský kraj. Letní sezóna 2019 na Vranovské pláži se tak mohla opět rozjet v plné síle, čemuž prospělo i dokončení téměř tříleté rekonstrukce koruny hráze Vranovské přehrady v jejím sousedství.
Díky spolupráci Městyse Štítary se znojemskou Agenturou Bravissimo se navíc u příležitosti 90. výročí Vranovské přehrady můžete od května 2024 při přecházení Bílé lávky z kterékoli strany pokochat řadou bannerů, které zdobí zábradlí tohoto visutého mostu. Najdete na nich současné i historické fotografie, ale také zajímavé informace o historii této ikonické stavby.