Historické fotografie a dobové pohlednice zachycují Vranovskou přehradu i její okolí vizuálně velmi atraktivní formou. Seznamte se s poutavými příběhy i unikátními záběry, které léty neztratily nic ze své krásy. V některých případech Vám nabízíme možnost porovnat totožné místo z pohledu historie i ze současného pohledu...
Tuto veřejnou fotogalerii bychom nemohli vystavět bez přispění několika významných osob, které nám poskytly své bohaté a cenné archivy dobových fotografií či pohlednic, a laskavě svolily s jejich nekomerčním publikováním. Upozorňujeme, že jejich další šíření či kopírování z tohoto webu není přípustné!
Naše veliké DÍKY patří zejména těmto donátorům:
Povodně trápily Vranov nad Dyjí v minulosti mnohokrát, např. v letech 1862, 1900, 1925, 1929 i v roce 1932 během stavby přehrady. Fotografie z ledna 1932 zachycují ledové kry, které se nahromadily u mostu ve Vranově a voda se rozlila po silnici. Tehdy bylo poničeno i staveniště přehradní hráze.
Vranovské místní části Hamry a Benátky zaplavovala rozvodněná Dyje v minulosti častokrát.
Na místě současného mostu do Benátek stávala původně pouze dřevěná lávka. Tu roku 1896 nahradil první dřevěný most a roku 1910 pak nový pevnější s ledolamy. Na přelomu let 1928 a 1929 však přišla neobvykle tuhá zima a teploměr ukazoval až -32°C! Na jaře ledový příval způsobil obrovské povodně a most byl plovoucími krami stržen a odnesen. V následujících letech 1929–1930 zde pak byl postaven most železobetonový, který Mlýnskou ulici a Benátky spojuje dodnes (srovnávací fotografie z roku 1929 a 2020).
Při povodni v srpnu 2002 bylo odřezáno zábradlí na Vranovském mostě, aby se stoupající voda přes něj mohla přelít bez překážky a nezaplavila domy před mostem. Naštěstí se tehdy hladina řeky Dyje včas zastavila, ale níže položené části Vranova přeci jen zaplavila.
V roce 2006 postihla Vranov povodeň znovu, a to dokonce drakrát: za jarního tání v březnu a následně po přívalových deštích v červnu. Rozvodněná řeka Dyje při nich zaplavila zahrady a sklepy domů v lokalitách Benátky i Hamry. Tyto místní části zalévala rozvodněná Dyje v minulosti velmi často.
Po velmi teplém a dlouhém létě přišla v první polovině září 2024 poměrně rychlá změna počasí a meteorologické předpovědi nevěstily nic dobrého... Věstily přímo něco extrémního...
Díky včasnému varování meteorologů mohlo Povodí Moravy začít už 10. 9. 2024 s předstihem rychle upouštět vodu (nejen) z Vranovské přehrady. Podařilo se řízeným odtokem snížit hladinu přehrady na minimum a připravit tak vodní nádrž na očekávané přívaly nové vody. Kolemjdoucím se tak naskytly naprosto ojedinelé záběry lodí i přístavních mol uvězněných "na suchu".
V polovině září 2024 opravdu přišly extrémní přívalové deště a záplavová vlna šla po toku Dyje už z Rakouska. Nejhůře dopadla na Podhradí nad Dyjí, které leží ještě před vzdutím Vranovské přehrady. V neděli 15. 9. 2024 večer zde dosahoval průtok přes 400 m3/s.
Rychle stoupající voda se v polovině září 2024 vylila z břehů a zaplavila také cesty podél Dyje, které patří k oblíbeným výletním trasám vedoucím až do Národního parku Podyjí. Jejich průchod i vstup na visuté lávky přes řeku musely být Správou NP Podyjí zakázány.
Po celou dobu extrémních přívalových strážek v září 2024 Vranovská přehrada upouštěla maximum vody, které bylo pro dolní tok Dyje a městečko Vranov nad Dyjí ještě relativně bezpečné.
Rozvodněná řeka tak ve Vranově nad Dyjí v září 2024 zaplavila pouze zahrady a několik sklepů v místí části Benátky a Hamry. Ty patřily k záplavovým zónám odnepaměti…
Masy přívalové bahnité vody po extrémních srážkách zakalily v polovině září 2024 hladinu celé Vranovské přehrady.
Rozvodněná Dyje přinesla v září 2024 i vyvrácené stromy, stržené kůlny nebo palivové dříví, které měli obyvatelé (nejen) Podhradí nad Dyjí vyrovnané na vyplavených zahradách. Vše, co voda vzala, se začalo hromadit v zátokách Vranovské přehrady. Jejich čištění zabere ještě řadu dnů a týdnů...