Historické fotografie a dobové pohlednice zachycují Vranovskou přehradu i její okolí vizuálně velmi atraktivní formou. Seznamte se s poutavými příběhy i unikátními záběry, které léty neztratily nic ze své krásy. V některých případech Vám nabízíme možnost porovnat totožné místo z pohledu historie i ze současného pohledu...
Tuto veřejnou fotogalerii bychom nemohli vystavět bez přispění několika významných osob, které nám poskytly své bohaté a cenné archivy dobových fotografií či pohlednic, a laskavě svolily s jejich nekomerčním publikováním. Upozorňujeme, že jejich další šíření či kopírování z tohoto webu není přípustné!
Naše veliké DÍKY patří zejména těmto donátorům:
V letech 1936–1938 vzniklo na Vranovsku celkem 88 vojenských pevnůstek jako součást opevnění III. sboru (jižní Morava). Přímo v okolí Vranova nad Dyjí se jich nachází 25, jejichž hlavním posláním byla obrana Vranovské přehrady. Linie je z architektonického hlediska velmi zajímavá a obsahuje i několik republikových unikátů.
Dne 30. 9. 1938 přijímá Československo diktát Mnichovské dohody s účinností od 1. 10. 1938. Vranov i se zámkem se jako součást Sudet rázem staly součástí Hitlerovské Říše. Už 9. 10. 1938 dopoledne bylo městečko Vranov nad Dyjí obsazováno německým vojskem. Z Vranova uprchlo na 430 osob, zůstalo jen 12 českých rodin.
Dne 26. 10. 1938 projížděl Adolf Hitler Vranovem poté, co si prohlédl Vranovskou přehradu a vojenské opevnění. Osobně se tak přesvědčil o jeho pevnosti a výmečných obranných schopnostech. Vranov byl obsazen německými vojsky už 9. 10. 1938, tedy jen 9 dnů od vyhlášení Mnichovské dohody. Počátkem října 1938 jeden z německých okupandů pořídil snímek s Vranovským zámkem a vojáky wehrmachtu pózujícími mezi československými protipěchotními zátarasy.
V říjnu 1938 provedli nemečtí dělostřelci pokusné ostřelování 2 objektů vranovského opevnění. Pomocí houfnice ráže 105 mm se u zeslabeného ŘOPíku A-160 podařilo dosáhnout průrazu v levé boční stěně, druhý objekt typu C, ostřelovaný protitankovým kanónem ráže 37 mm, byl pouze lehce poškozen. Pozůstatky můžete dodnes vidět na trase malé naučné stezky vedoucí od Pevnostního muzea Vranov.
V roce 1998 začaly rekonstrukční práce na několika pevnůstkách původního vranovského opevnění u bývalého zámeckého statku – dnes je můžete navštívit jako Pevnostní muzeum Vranov. V mapách bývá někdy označováno jako bunkr s krycím jménem „Studánka“. Ve vybrané dny je přístupné veřejnosti a nabízí se zde poutavá komentovaná prohlídka v podání vojensko-historických znalců.
Pevnostní muzeum Vranov dnes spravuje už několik vojenských pevností. První objekt (typu E) je uveden do předpokládaného stavu z roku 1938 a ve druhém (ŘOP typu B) je instalované poválečné vybavení z doby příprav na III. světovou válku. Malá naučná stezka pak vede i k dalším dochovaným objektům.